Olej napędowy drożeje, a co z auto częściami

Niewielu użytkowników samochodów osobowych postępuje zgodnie z zaleceniami dotyczącymi konserwacji zalecanymi przez producentów części samochodowych. Pozornie banalne zachowanie polegające na dolewaniu niewłaściwego oleju, mieszaniu różnych czynników chłodniczych i niesprawdzaniu poziomu oleju przekładniowego może spowodować poważne awarie kluczowych części samochodowych. W miarę możliwości pamiętaj o przestrzeganiu wytycznych i zaleceń zalecanych przez firmę produkującą części samochodowe. Niektóre z nich wymieniono poniżej.

Olej napędowy drożeje, a co z auto częściami

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów w samochodzie. Prawidłowa praca systemu i konserwacja systemu zapewni bezpieczną i komfortową jazdę. Istnieją dwa rodzaje układów hamulcowych – pneumatyczny i hydrauliczny. Hydrauliczne układy hamulcowe są stosowane w samochodach osobowych, a ich układy pneumatyczne odpowiadają za prawidłowe hamowanie większych maszyn (tj. pociągi, ciężarówki, ciężarówki). Prawo drogowe jasno określa, że ​​każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi być wyposażony w dwa układy hamulcowe. Pierwszy, zwany zwykle hamulcem roboczym, uruchamiany jest poprzez wciśnięcie pedału hamulca, a drugi zwany hamulcem ręcznym, czyli hamulcem awaryjnym stosowanym podczas postoju pojazdu. Nie sposób wyobrazić sobie niesprawnego hamulca samochodowego, który dzieli się na dwa rodzaje: tarczowe i bębnowe. Hamulce bębnowe są znacznie mniej zaawansowane technologicznie niż ich następcy. Hamowanie spowodowane jest tarciem pomiędzy wewnętrzną powierzchnią obracającego się wałka bębna hamulcowego a powierzchnią nieobrotowego pazura wewnątrz bębna hamulcowego. Głównym elementem hamulca bębnowego jest szczęka hamulcowa. Z biegiem czasu hamulce bębnowe mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku gołym okiem. Hamulce bębnowe są oczywiście cięższe niż hamulce tarczowe, mają tendencję do częstego nagrzewania się, a efekt nie jest tak dobry jak w młodszych podobnych produktach. W hamulcu tarczowym ważną rolę odgrywa zacisk hamulcowy, który odpowiada za generowanie nacisku klocków hamulcowych na tarczę, dzięki czemu można ją wyhamować z dowolną prędkością w odpowiednim czasie. Klocki hamulcowe są ściskane za pomocą cylindrów hydraulicznych lub pneumatycznych. Niestety hamulce bębnowe i tarczowe mają określoną żywotność. Hamulce bębnowe mają krótszą żywotność, ponieważ szybciej się zużywają i są bardziej podatne na czynniki zewnętrzne i różne zanieczyszczenia. Różnorodna wilgoć lub zabrudzenia mogą być bezpośrednią przyczyną tego typu awarii hamulców. Warto również zauważyć, że hamulce bębnowe powoli przechodzą do historii i na pewno nie odczujemy ich obecności w najnowszych modelach.

Wymienione części samochodowe są niezwykle ważne dla normalnej eksploatacji pojazdu, jednak jest wiele elementów niepożądanych, bez których samochód nie będzie działał. Ta grupa obejmuje różne filtry, takie jak filtry przeciwpyłkowe. Mają na celu zwiększenie wydajności i wydłużenie żywotności pojazdu. Filtry te, niezależnie od funkcji, nie są drogimi podzespołami, dlatego należy je systematycznie naprawiać. Należy pamiętać, że zatkany filtr paliwa wprowadza do mieszanki paliwowej niepotrzebne cząsteczki kurzu, co może spowodować awarię i kosztowność samochodu. Na dodatkową uwagę zasługuje zawór EGR montowany w nowoczesnych samochodach. Stanowi integralną część układu recyrkulacji spalin pojazdu wyposażonego w tłokowy silnik spalinowy. Zasada działania układu EGR (Exhaust Gas Recirculation) polega na wprowadzeniu do silnika obliczonej ilości spalin. Zastosowanie tego typu rozwiązania zwiększy szybkość parowania oleju napędowego i obniży temperaturę spalania mieszanki paliwowo-powietrznej z ubogą tlenem.

Nie każdy krok stosowania się do zaleceń eksploatacyjnych zalecanych przez producenta uchroni Twój samochód przed uszkodzeniem. Na żywotność pojazdu wpływa wiele innych aspektów, takich jak jego obecny wiek i stan. Stosowanie się do zaleceń producenta nigdy nie spowoduje uszkodzenia samochodu, a stosowanie specjalnych płynów, olejów czy systematyczna konserwacja części samochodowych może stosunkowo wydłużyć jego żywotność. Na stronie pojawia się coraz więcej opinii mechaników na temat konkretnych marek samochodów czy dealerów części i te opinie mogą wpływać na nasze opinie. Dodatkowo w wielu przypadkach mamy możliwość za darmo zwrócić się do osób, które dobrze znają się na mechanice samochodowej, dlatego aby uzyskać poradę nie musimy już chodzić do warsztatu samochodowego, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Nie bój się zadawać pytań, bo czasami może to być jedyna forma pomocy, która może uchronić nasz samochód przed niemożnością poruszania się przez dłuższy czas, a nasze kieszenie przed ogromnymi wydatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *