Kosze do segregacji – jak z nich korzystać

Wciąż słychać zewsząd, że sortujemy śmieci w niewłaściwy sposób. Pudełko kwarantanny zawiera niewłaściwie wyselekcjonowane odpady, co niestety ujawnia smutny fakt, że niewłaściwie dbamy o przyszłość planety, na której żyjemy.

Kosze do segregacji – jak z nich korzystać?

Selektywna zbiórka odpadów powinna obejmować co najmniej trzy grupy odpadów. Pierwszy może zawierać makulaturę, drugi plastik, a trzeci pojemnik powinien zawierać szkło. Co więc należy wrzucić do niebieskiego izolacyjnego kosza? Głównie gazety, katalogi, papier do pisania, książki, torby papierowe, pudełka, kartony i tektura falista. Zabrania się umieszczania klejów, rozpuszczalników lub olejów w opakowaniach i pojemnikach.

Żółte pojemniki służą do plastikowych śmieci. Dlatego w koszu używanym do izolacji powinny znajdować się jednorazowe butelki po napojach, plastikowe torby, folie opakowaniowe, plastikowe butelki na detergenty i detergenty, pojemniki na mydło i szampony, kubki do śmietany, jogurt, maślanka czy serek homogenizowany.Po usunięciu resztek jedzenia. Zabrania się wyrzucania butelek z olejem, tekstyliów, plastików medycznych, jednorazowych pieluch dziecięcych, pampersów, podpasek higienicznych, taśm, torebek itp.

Zielony kosz izolacyjny służy do szkła. Znajdują się w niej butelki po napojach, sokach, winach i napojach alkoholowych, słoiczki i różne wyroby szklane. Zabrania się wrzucania kapsli, korków, porcelany, ceramiki, żarówek, garnków, luster, lamp katodowych czy świetlówek.

Jeśli odpowiednio przeprowadzimy selektywną zbiórkę odpadów, zmniejszy się nakład pracy związany z zakładami przetwórczymi i sortowniczymi. Dla własnej wygody najlepiej wyczyścić niektóre opakowania przed wyrzuceniem. Jest to szczególnie ważne latem, ponieważ śmieci szybko się psują i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.

Oczywiście sortowanie śmietników może skutecznie promować naszą codzienną klasyfikację śmieci, o ile robimy to poprawnie. Jakie błędy popełniamy najczęściej? Najpierw umieszczamy odpady organiczne w pojemnikach do sortowania, natomiast odpady mieszane łączymy z odpadami mieszanymi. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest prawidłowe sortowanie śmieci. Włożenie baterii do materiału organicznego szybko stanie się toksyczne, więc nie nadaje się do dalszego recyklingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *