Czym wyciszać urządzenia

Codzienna praca w hałaśliwym otoczeniu ma negatywny wpływ na pracowników i wydajność pracy. Utrata koncentracji, zmęczenie i drażliwość oraz gwałtownie spadający słuch mogą zmniejszyć produktywność i zwiększyć liczbę wypadków. Jeśli hałas w naszym miejscu pracy przekracza 70dB, powinniśmy zainwestować w cichy sprzęt.

Acoustic Foam

W sklepie możemy znaleźć różne materiały wykorzystywane do tego celu. Najpierw zrezygnujmy z taśmy dachowej, ponieważ ten materiał izolacyjny jest tymczasowy i nieskuteczny. Lepszym rozwiązaniem jest mata asfaltowa, która bardzo dobrze tłumi hałas. Niestety są również podatne na wysokie i niskie temperatury. W czasie upałów poduszka może odkleić się od obudowy urządzenia, a mróz może spowodować jej pęknięcie. Niektórzy wolą panele dźwiękochłonne na bazie pianki, ale chociaż mają one wiele zalet, mogą nie być skuteczne w pochłanianiu niskich częstotliwości.

Ponieważ różne rodzaje materiałów izolacyjnych mają różne i zazwyczaj uzupełniające się właściwości, najskuteczniejsza będzie izolacja trójwarstwowa. Umieszczamy podkładkę butylową bezpośrednio na obudowie hałaśliwego sprzętu, który może skutecznie pochłaniać dźwięki o niskiej częstotliwości, redukując w ten sposób buczenie, dudnienie i towarzyszące im wibracje. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne, samoprzylepna podkładka z gumy butylowej może być powlekana bezpośrednio na płycie, pod warunkiem wcześniejszego jej odtłuszczenia i oczyszczenia rozpuszczalnikiem. Maty te mają wiele praktycznych właściwości: lekkość i elastyczność oraz odporność na zmiany temperatury, wodę, pleśń i grzyby. Co więcej, w sklepie znajdziesz wersje tych mat, które z powodzeniem można nakładać na nawet bardzo nierówne powierzchnie.

Zadaniem warstwy środkowej jest pochłanianie hałasu, czyli dźwięku o średniej częstotliwości. Z tego powodu najlepiej stosować gumową piankę dźwiękochłonną. Ze względu na różne zastosowania (są również wykorzystywane w budownictwie) mają wiele różnych grubości (od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu milimetrów). Dobór odpowiedniej grubości zależy od wielkości i przestrzeni naszej maszyny.

Jako warstwa zewnętrzna pianka poliuretanowa jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może skutecznie pochłaniać hałas o średniej i wysokiej częstotliwości. Zastosowanie tego materiału wykracza poza tłumiki. Ponieważ temperatura jest całkowicie izolowana, znajduje zastosowanie np. w urządzeniach chłodniczych. Ponadto jest wodoodporny i nietoksyczny, nie smakuje grzybom, pleśniom czy gryzoniom.

Wyciszanie urządzeń w oparciu o powyższe ustawienia pozwoli zmniejszyć poziom generowanego przez nie hałasu o kilka decybeli. Ponieważ nie jest to skomplikowany zabieg (mata jest samoprzylepna), a cena maty izolacyjnej nie jest wysoka, zdecydowanie warto zainwestować. Od razu poczujemy różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *