Wentylatory dachowe – sposób na zdrowie i bezpieczeństwo

Wentylatory dachowe – sposób na zdrowie i bezpieczeństwo

W ramach systemu wentylacji mechanicznej głównym zadaniem wentylatora dachowego jest wspomaganie wentylacji naturalnej i oddymiania pomieszczenia. To bardzo ważne funkcje, które decydują nie tylko o komforcie członków rodziny, ale także o ich zdrowiu. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego wentylatora dachowego nie powinien przysporzyć zbyt wielu problemów – ze względu na szeroką gamę komponentów dostępnych w sklepach budowlanych. Można z całą pewnością powiedzieć, że typoszeregów, silników i elementów dodatkowych jest tak wiele, pod warunkiem, że praktycznie każdy projekt da się łatwo zrealizować. Przy okazji projektowanie systemu wentylacji nie musi być żmudną i skomplikowaną pracą, ponieważ firmy zajmujące się sprzedażą i montażem podzespołów chętnie dzielą się swoją wiedzą ekspercką i często dostarczają swoim klientom odpowiednie oprogramowanie.

Jak wspomniałem wcześniej, wentylatory dachowe służą do zastępowania zużytego powietrza świeżym powietrzem. Podobnie jak odkurzacze, te pierwsze wysysają z pomieszczenia, a drugie wpuszczają przez dopływ powietrza. W zależności od potrzeb w różnych budynkach i pomieszczeniach stosowane są różne systemy wentylacji. W związku z tym możemy zdecydować się na zastosowanie osobnych nawiewników i wywiewników do każdego pomieszczenia, jest też instalacja centralna – okazuje się, że choć każde pomieszczenie potrzebuje urządzenia, które wpuszcza świeże powietrze, zwykle do wywiewu wystarczy jeden wentylator. Zbiera zużyte powietrze ze wszystkich pomieszczeń i pompuje je do wentylatora dachowego. Jednak ciągłe oczyszczanie powietrza to nie jedyna funkcja, jaką może pełnić system wentylacyjny. Na rynku można znaleźć wentylatory do wentylacji grawitacyjnej (uruchamiane automatycznie, gdy przepływ powietrza wentylacji naturalnej jest niewystarczający do oczyszczenia powietrza), oddymiania, a nawet wentylatory przeciwwybuchowe.

Istnieje wiele rodzajów wentylatorów dachowych. Dlatego przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy zastanowić się, jaki rodzaj wentylatora jest dla Ciebie najbardziej przydatny: promieniowy, osiowy czy bębnowy. Na przykład dostępne ciśnienie statyczne lub położenie wału silnika i wirnika zależą od typu wentylatora. Oczywiście czasami przydają się systemy wykorzystujące różnego rodzaju tego typu urządzenia – bo najlepiej zasięgnąć fachowej porady we wszystkich kwestiach związanych z budową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *