Przekaźniki czy styczniki

Co to jest przekaźnik, a co stycznik? Do czego można wykorzystać przekaźniki i styczniki. W dyskusji wskażemy najważniejszych producentów styczników i przekaźników. Jak najprościej wyjaśnimy zasadnicze różnice między tymi dwoma urządzeniami.

Przekaźniki czy styczniki?

Przekaźnik
Głównie związane z sygnalizacją i sterowaniem.

Stycznik
Z drugiej strony jest to urządzenie związane z wyłącznikiem sieciowym. Z definicji stycznik elektryczny jest przełącznikiem mechanicznym. Jest przesuwany w inny sposób niż ręcznie. Może poruszać kontakt tylko w 1 pozycji spoczynkowej. Stycznik może otwierać, zamykać i przewodzić prąd w normalnych warunkach pracy i warunkach przeciążenia obwodu.

Kolejną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest ich przeznaczenie, to znaczy przekaźnik jest używany głównie do niższych prądów. To wszystko elementy związane z automatyką przemysłową. Styczniki są bardziej zaangażowane w dziedzinie energoelektroniki.

Producenci przekaźników to głównie Finder, Relpol, Elco i inne marki. Przekaźnik ma kilka głównych części, a mianowicie przekaźnik czasowy, przekaźnik impulsowy, mikroprzekaźnik, przekaźnik monitorujący i przekaźnik półprzewodnikowy.

Wymieńmy więc najważniejsze modele każdego producenta. Zacznijmy od firmy Finder. Warto wspomnieć, że przekaźniki miniaturowe 55.34 i 40.52. Warto również wspomnieć o przekaźniku czasowym Finder 80.01 lub 88.02. Kontynuujmy dyskusję na temat popularnego przekaźnika Relpol. Są to serie R15, RUC, R2, R3 i R4. Ważnymi produktami Elco są przekaźniki półprzewodnikowe SC1 i SSR.

Benedict, Moeller/Eaton, Schneider, styczniki GE. Styczniki i ich podstawowe grupy: miniaturowe styczniki Benedict 3-biegunowe, 4-biegunowe, miniaturowe styczniki i kondensatory Krajem pochodzenia jest Austria Mają najmniejszy rozmiar na rynku, szeroką gamę akcesoriów oraz międzynarodowe certyfikaty i atesty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *