DOM ENERGOOSZCZĘDNY – CZY MUSI BYĆ DROŻSZY

Osoby ubiegające się o dopłaty do energooszczędnych mieszkań i kredytów mieszkaniowych muszą udowodnić, że roczne zapotrzebowanie na energię użyteczną (EUco) do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 15 lub 40 kWh/m2. Kluczowym czynnikiem do osiągnięcia wskazanej wartości jest ograniczenie strat ciepła w budynku. Można je uzyskać dzięki odpowiedniemu projektowi architektonicznemu, sprawdzonemu doborowi materiałów i kunsztownemu kunsztowi.

DOM ENERGOOSZCZĘDNY – CZY MUSI BYĆ DROŻSZY?

W ramach cyklu „Mój Dom Oszczędność Energii” wyjaśniliśmy, które aspekty budowy domu mają największy wpływ na zmniejszenie strat ciepła w budynku.

Jak sfinansować dom energooszczędny

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) to program dotacyjny, który udziela kredytów na budowę lub zakup domów i mieszkań energooszczędnych, dzięki czemu udzielane są warunki dofinansowania spełniające wskaźniki zapotrzebowania na energię określone w EUco. Według znawców budownictwa jest to najpewniejszy sposób odzwierciedlenia poziomu efektywności energetycznej budynku, ponieważ bezpośrednio decyduje o tym, ile ciepła tracimy przez przegrody zewnętrzne, tym samym wskazując na jego jakość konstrukcyjną.

W przeciwieństwie do wskaźnika Ep lub Ek wyświetlanego na pierwszej stronie świadectwa energetycznego, wskaźnik EUco informuje o stopniu izolacji budynku oraz zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wentylacji. „Program NFOŚiGW nagradza domy o minimalnych stratach ciepła” – powiedział Piotr Pawlak, kierownik ROCKWOOL Energy Design Center

Polska. „Taki dom powinien opierać się na przemyślanym projekcie, w którym zastosowano odpowiednie materiały i rozwiązania zapewniające dobrą izolację przegród zewnętrznych oraz wykorzystanie odzysku ciepła z instalacji wentylacyjnej. wystarczające do ogrzania budynku. Przełoży się to na niskie koszty eksploatacji i ochronę środowiska. Dodatkowo bez problemu możemy korzystać z każdego rodzaju paliwa, bo i tak nie zużyjemy zbyt dużo paliwa.”

Projektuj z głową

Odpowiedni projekt, najpierw przeanalizuj i zoptymalizuj, aby ograniczyć straty ciepła w fazie użytkowania budynku i zapewnić inwestycję energooszczędną, a jej nakłady finansowe są równoważne z tradycyjnym sposobem projektowania i realizacji budownictwa mieszkaniowego. Już na etapie zakupu gruntu należy wziąć pod uwagę efektywność energetyczną budynku. „Gdy mówimy o minimalnej wielkości działki domu jednorodzinnego, to powinna ona mieć wygodną szerokość (najlepiej powyżej 20 m), a teren najlepiej obniżony w kierunku południowym lub płaski, z wjazdem od północy lub arch. Dariusz Śmiechowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Architektów Polskich, powiedział, że cechy te ułatwiają projektowanie domów energooszczędnych.„Przy opracowywaniu i projektowaniu zwracaj uwagę na bryłę główną budynku. Wtedy uzyskujemy największy wolumen z najmniejszą zewnętrzną powierzchnią partycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *