Rynek pracy w Toruniu – najnowsze dane
Toruń należy do najstarszej aglomeracji miejskiej w Polsce, a jego wyjątkowe położenie wydaje się być fenomenem w skali całego kraju. Wówczas miasto Kujawsko-Pomorskie leży dokładnie na granicy dwóch regionów geograficznych, czyli prawa część miasta znajduje się na Pomorzu, a lewa na Kujawach.

Toruń to miasto z tradycjami w wielu sektorach gospodarki, co przekłada się na obecną sytuację zatrudnienia. Cóż, sytuacja nie jest tak zła jak w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie średnia stopa bezrobocia oscyluje na poziomie 19%, ale nie jest tak dobra jak w Warszawie czy Poznaniu. Średnia stopa bezrobocia w Toruniu w ostatnich miesiącach wyniosła dokładnie 10,6%. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kilkanaście miesięcy temu stopa bezrobocia w Toruniu nie przekroczyła 8%, czyli na przełomie tego czasu wzrosła o ponad 2,5%. Eksperci portalu infopraca.pl przeprowadzili kompleksową analizę stopy bezrobocia w Toruniu w ostatnich miesiącach, zwracając uwagę na bardzo ważny fakt, że Toruń jest jednym z miast o silnej sezonowości zatrudnienia, która oczywiście nasila się latem księżyc.
Praca w Toruniu, kto ją znajdzie najszybciej?
Toruń graniczy z tzw. Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, która posiada dużą liczbę firm o międzynarodowym potencjale i przyciąga do pracy mieszkańców Torunia. Są firmy takie jak Sharp czy Orion, które są producentami sprzętu RTV i AGD, a także są dobrze znane w Polsce. Według nieoficjalnych statystyk ponad 3000 mieszkańców Torunia rozpoczęło pracę w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej. Okazuje się jednak, że nie trzeba wyjeżdżać poza miasto, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę. Praca Torunia to praca fizyczna, ale są też sektory handlowe i usługowe. Najczęściej wymieniane oferty pracy w Toruniu to stanowiska sprzedawcy i firmy cukierniczej. Okazuje się, że magia toruńskiej specjalności wciąż jest żywa, przyciągając smakoszy z całej Polski, a nawet Europy, co sprawia, że toruńskie pierniki stają się najlepszym towarem eksportowym miasta. Warto również wspomnieć, że w mieście działa kilka prestiżowych uczelni na terenie całego kraju, co oznacza, że sektor szkolnictwa wyższego jest również jedną z branż, w których wzrosła aktywność zatrudnieniowa.
Strefa Targów Toruńskich
Dzięki swojemu położeniu Toruń stał się miastem, które nie tylko przyciąga turystów, ale także zgromadzenia i wystawy. Już w 2005 roku Toruń zaczął organizować wystawy wielkoformatowe, takie jak: Kujawsko-Pomorski Salon Inwestycji, Salon Budownictwa i Mieszkań, Salon Narzędzi Metalowych, Salon Zabezpieczeń. Organizacja wystawy pomaga bowiem zwiększyć zatrudnienie w branży usługowej, ponieważ wspólnie z zwiedzającymi wystawę.