Oprocentowanie lokat kluczowym czynnikiem wpływającym na zyski

Jak wszyscy wiemy, decydując się na założenie lokaty bankowej, zwykle zwracamy uwagę na jej oprocentowanie. Nie jest to szczególnie zaskakujące, w końcu, jak wszyscy wiemy, każdy z nas chce uzyskać jak największy zwrot z inwestycji. Oprocentowanie depozytów jest bardzo ważne.

Oprocentowanie lokat kluczowym czynnikiem wpływającym na zyski

Jeśli przeanalizujemy ranking depozytów, z pewnością szybko zauważymy dostępne na rynku finansowym produkty o bardzo różnym oprocentowaniu. Znajdziemy depozyty o rocznym oprocentowaniu nawet 1% i wysokim oprocentowaniu nawet 10%.

Jak analizować depozyty z perspektywy stóp procentowych?

Czy powinniśmy przywiązywać dużą wagę do danych o oprocentowaniu lokat, jakie dostarcza ranking lokat? Oczywiście większość tych informacji jest dobrze udokumentowana, ale warto pamiętać, że np. bardzo niskie oprocentowanie dotyczy głównie depozytów walutowych. W ich przypadku rzeczywiste zyski wynikają nie tylko ze stóp procentowych, ale także z różnic kursowych. Z drugiej strony banki, które zapewniają lokaty bankowe w naszej walucie mają oprocentowanie tylko 2-2,5% (takie jak Pekao) i są skłonne negocjować to oprocentowanie. Aby wygrać wyższe oprocentowanie, na przykład w teście Północy, wystarczy, że zdecydujemy się zainwestować w nasze lokaty ponad 5000 zł.

Oprocentowanie depozytu a rzeczywistość

Zastanówmy się teraz, czy rzeczywiście najlepsze depozyty na rynku mają tak wysokie oprocentowanie. Otóż ​​prawda jest taka, że ​​są to zazwyczaj oferty promocyjne, na przykład odsetki od lokat miesięcznych lub kwartalnych. Zazwyczaj bardzo wysokie oprocentowanie lokaty podane przez wybrany ranking lokat to nic innego jak oprocentowanie z ostatniego miesiąca dla lokat progresywnych. A jak wszyscy wiemy, w przypadku depozytów progresywnych ich oprocentowanie jest na początku bardzo niskie, a z czasem będzie tylko rosło. Generalnie jednak, jeśli uśrednimy oprocentowanie takich lokat, okaże się, że bardziej opłacalne są dla nas tradycyjne lokaty terminowe z rocznym oprocentowaniem około 5%.

Czego szukać

Wybierając lokaty bankowe, zazwyczaj uważają, że są bezpieczne. Oczywiście lokaty są formą inwestycji, ale warto zauważyć, że zyski z lokat nie zawsze są gwarantowane. Na przykład, jeśli zdecydujemy się zainwestować na zmienną stopę procentową, może być trudniej przewidzieć, ile z tego uzyskamy. Gdy decydujemy się zainwestować w lokaty strukturyzowane, sytuacja jest podobna – w tym przypadku deklarowane oprocentowanie lokat w zasadzie nie jest wyznacznikiem zysku, gdyż duża jego część zależy od naszego wyboru spośród opcji wchodzących w skład inwestycji Zyski uzyskane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *