Oprocentowanie lokat kluczowym czynnikiem wpływającym na zyski
Jak wszyscy wiemy, decydując się na założenie lokaty bankowej, zwykle zwracamy uwagę na jej oprocentowanie. Nie jest to szczególnie zaskakujące, w końcu, jak wszyscy wiemy, każdy z nas chce uzyskać jak największy zwrot z inwestycji. Oprocentowanie depozytów jest bardzo ważne.

Jeśli przeanalizujemy ranking depozytów, z pewnością szybko zauważymy dostępne na rynku finansowym produkty o bardzo różnym oprocentowaniu. Znajdziemy depozyty o rocznym oprocentowaniu nawet 1% i wysokim oprocentowaniu nawet 10%.
Jak analizować depozyty z perspektywy stóp procentowych?
Czy powinniśmy przywiązywać dużą wagę do danych o oprocentowaniu lokat, jakie dostarcza ranking lokat? Oczywiście większość tych informacji jest dobrze udokumentowana, ale warto pamiętać, że np. bardzo niskie oprocentowanie dotyczy głównie depozytów walutowych. W ich przypadku rzeczywiste zyski wynikają nie tylko ze stóp procentowych, ale także z różnic kursowych. Z drugiej strony banki, które zapewniają lokaty bankowe w naszej walucie mają oprocentowanie tylko 2-2,5% (takie jak Pekao) i są skłonne negocjować to oprocentowanie. Aby wygrać wyższe oprocentowanie, na przykład w teście Północy, wystarczy, że zdecydujemy się zainwestować w nasze lokaty ponad 5000 zł.
Oprocentowanie depozytu a rzeczywistość
Zastanówmy się teraz, czy rzeczywiście najlepsze depozyty na rynku mają tak wysokie oprocentowanie. Otóż prawda jest taka, że są to zazwyczaj oferty promocyjne, na przykład odsetki od lokat miesięcznych lub kwartalnych. Zazwyczaj bardzo wysokie oprocentowanie lokaty podane przez wybrany ranking lokat to nic innego jak oprocentowanie z ostatniego miesiąca dla lokat progresywnych. A jak wszyscy wiemy, w przypadku depozytów progresywnych ich oprocentowanie jest na początku bardzo niskie, a z czasem będzie tylko rosło. Generalnie jednak, jeśli uśrednimy oprocentowanie takich lokat, okaże się, że bardziej opłacalne są dla nas tradycyjne lokaty terminowe z rocznym oprocentowaniem około 5%.
Czego szukać
Wybierając lokaty bankowe, zazwyczaj uważają, że są bezpieczne. Oczywiście lokaty są formą inwestycji, ale warto zauważyć, że zyski z lokat nie zawsze są gwarantowane. Na przykład, jeśli zdecydujemy się zainwestować na zmienną stopę procentową, może być trudniej przewidzieć, ile z tego uzyskamy. Gdy decydujemy się zainwestować w lokaty strukturyzowane, sytuacja jest podobna – w tym przypadku deklarowane oprocentowanie lokat w zasadzie nie jest wyznacznikiem zysku, gdyż duża jego część zależy od naszego wyboru spośród opcji wchodzących w skład inwestycji Zyski uzyskane.