Na jak długo deponować oszczędności na lokatach

Bogaty rynek produktów kas oszczędnościowych zapewnia klientom bardzo duży wybór. Możesz wybierać spośród wielu różnych ofert. Oprócz korzystnych stóp procentowych i częstotliwości kapitalizacji odsetek równie ważnym czynnikiem jest czas. Każdy chce zarabiać, ale nie każdy chce na długo zamrozić swój kapitał. Jakie więc opcje bank oferuje klientom i jak długo zajmie zdeponowanie środków, aby przyniosły wymierne korzyści?

Na jak długo deponować oszczędności na lokatach?

Lokata krótkoterminowa

Generalnie wszystkie bankowe produkty oszczędnościowe z terminem zapadalności poniżej jednego roku są klasyfikowane jako lokaty krótkoterminowe. Obecny okres umowy oferowany przez banki oferujące takie produkty waha się od jednego dnia do roku, więc możemy wybrać jeden dzień, kilka dni, miesiąc, kwartał, sześć miesięcy lub rok lokaty. Decydując się na takie oferty spotkamy się z wieloma promocjami i atrakcyjnym oprocentowaniem, więc nie jest trudno znaleźć lokaty na bardzo atrakcyjnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że promocja nie trwa wiecznie i jest zazwyczaj dostępna dopiero po podpisaniu pierwszej umowy, dlatego warto pamiętać, że inwestując kapitał w przyszłości, np. korzystając z depozytów odnawialnych, nie spotkamy się z podobnymi Rozpoczyna się premia.

Jedną z głównych zalet lokat krótkoterminowych jest ich krótki termin, dzięki czemu nie ma potrzeby zamrażania środków na długi czas. Jeśli zdecydujemy się na inwestycję miesięczną lub kwartalną, to najpóźniej kilka miesięcy później wycofamy wszystkie zdeponowane depozyty i naliczone odsetki. Tę wygodę docenią ci, którzy nie mogą lub nie chcą przestać korzystać z gotówki na długie lata oraz wszyscy, którzy chcą w krótkim czasie zwiększyć swoje oszczędności.

Lokata długoterminowa

Wszystkie długoterminowe produkty bankowe są tworzone od ponad roku. Zazwyczaj są to depozyty dwu-, trzyletnie, ale zdarzają się też depozyty dłuższe. Ten rodzaj alokacji kapitału jest odpowiedni dla wszystkich osób, które nie boją się i mają możliwość zamrożenia kapitału na długi czas w zamian za preferencyjne oprocentowanie lokat bankowych.

Lokaty długoterminowe mogą pozwolić na uzyskanie dobrych zysków, zwłaszcza gdy są powiązane z funduszami inwestycyjnymi. W ich przypadku ważna jest kapitalizacja odsetek. Im wyższa częstotliwość, tym korzystniejsza oferta dla klienta. Jest to szczególnie ważne, jeśli lokata jest wieloletnia.

Podsumowując powyższe lokaty bankowe, trudno jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy, ponieważ są one skierowane do różnych grup klientów. W obu przypadkach możliwe jest zarobienie prawdziwych pieniędzy, pytanie tylko na jak długo możemy powierzyć pieniądze bankowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *