Na co zwracać uwagę przygotowując list motywacyjny i CV

Osoby przygotowujące się do procesu rekrutacyjnego nie ignorują obowiązku dostarczenia potencjalnym pracodawcom starannie przygotowanych dokumentów aplikacyjnych. Wielokrotnie zwracali uwagę, że choć list motywacyjny opiera się na dość prostych zasadach formalnych, przygotowanie dobrego CV jest nie lada wyzwaniem. Dlatego jeśli chcemy udowodnić, że potrafimy sprostać oczekiwaniom pracodawców, warto zastanowić się, co powinno znaleźć się w naszym CV. Okazuje się, że nawet te elementy, które należy uzupełnić w sposób intuicyjny, mogą w końcu sprawić problemy.

Dokładnie wprowadź swoje dane

Pierwsze pole naszego CV to dane osobowe, okazuje się, że na tym etapie nie jesteśmy wolni od błędów. Osoby, które chcą dla nas pracować powinny dysponować informacjami umożliwiającymi im kontakt z nami, dlatego konieczne wydaje się podanie im naszego numeru telefonu i adresu e-mail. Tego typu dane zawsze wprowadza się mechanicznie, ale przed wysłaniem pliku przyjrzyjmy się im bliżej. Zmiana liter lub cyfr jest dość częsta, więc możliwym skutkiem jest to, że kiedy czekamy na kontakt z pracodawcą, nie ma on takiej możliwości, ponieważ nie podaliśmy mu faktycznych danych kontaktowych.

List motywacyjny różni się od twojego CV

Ciekawą częścią CV jest dział, w którym kandydat definiuje swoje cele zawodowe. Niemniej jednak każdy, kto chce zmienić pracę, nie potrzebuje tego typu rozwiązania, ponieważ list motywacyjny informuje o celach zawodowych, ale czasami umiejętność zdefiniowania naszych oczekiwań wobec siebie i stanowiska, o które się ubiegamy, może nam powiedzieć o nas więcej niż reszta naszego CV. Ale pamiętaj, pisząc cele kariery, nie powinniśmy przesadzać. Stwierdzenie nie powinno przekraczać trzech lub czterech linijek, ponieważ pracodawcy mogą mieć wrażenie, że nie rozumiemy, jak powinien wyglądać list motywacyjny i CV.

Warto też pamiętać o kilku zasadach związanych z naszą rubryką opisującą edukację. Na przykład wiele osób zapomina, że ​​w tej sytuacji obowiązuje odwrotna zasada – jeśli dalej rozwijamy naszą ścieżkę edukacyjną, powinniśmy podać przybliżony termin jej ukończenia. Przypomnę jeszcze raz o zdrowym rozsądku, bo przedszkole, które ukończyliśmy, może nam się spodobać i nie dlatego opisujemy to w naszym CV, zwłaszcza jeśli później zdobyliśmy wyższe wykształcenie i uczestniczyliśmy w studiach podyplomowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *