Już niedługo zwrot podatku z Niemiec będzie łatwiejszy

Już niedługo zwrot podatku z Niemiec będzie łatwiejszy

Od stycznia obowiązuje niemiecka elektroniczna karta podatkowa. Oznacza to, że możesz łatwiej płacić podatki i uzyskać zwrot podatku z Niemiec. Wcześniej publikowane w wersji papierowej dokumenty Lohnsteuerkarte odejdą w przeszłość. Zmiany te przygotowywane są od kilku lat w Niemczech.

Co oznacza wprowadzenie elektronicznej karty podatkowej dla Polaków pracujących w Niemczech?

Po pierwsze, pracodawcom będzie łatwiej pozyskiwać informacje o pracownikach. Dlatego pracownicy potrzebują jedynie dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego datę urodzenia. Pracodawca zrobi resztę.

Elektroniczna karta podatkowa jest częścią ogromnego systemu elektronicznego ELStAM. To rewolucja na rynku niemieckim i wszyscy są tym bardzo zaniepokojeni. Przede wszystkim, ze względu na tak ogromny system zarządzania danymi podatników, na pierwszy rzut oka może to stać się poważną przeszkodą dla samych podatników, ale dotyczy to również pracowników biurowych. Jest też sporo obaw, bo w fazie testowania systemu wystąpił błąd, który wydłużył cykl wdrożenia ELStAM o prawie rok.

Podatnicy przyzwyczajeni do składania rocznej papierowej wersji Lohnsteuerkarte obawiają się również samego systemu. Polacy ubiegający się o zwrot podatku z Niemiec również nie kryli swoich obaw związanych z nową formą rozliczania podatku. Federalny Urząd Skarbowy, który odpowiada za wdrożenie systemu ELStAM, nie zamierza niczego tłumaczyć ani rezygnować z tego kosztownego projektu.

Trzeba przyznać, że tak duża zmiana w niemieckim systemie podatkowym wymaga bardzo dużych nakładów fiskalnych. Na przykład dlatego, że każde stanowisko urzędowe, gdzie prowadzić rozliczenia podatkowe i korzystać z kart elektronicznych, musi być odpowiednio wyposażone i dostosowane.

Możemy mieć tylko nadzieję, że zmiany w rozliczeniach podatkowych nie przełożą się na kwestię uzyskania zwrotu podatku z Niemiec i nie sparaliżują urzędu skarbowego. Ludzie niechętnie zmieniają swoje stare nawyki, ale w przypadku elektronicznych kart podatkowych na pewno będzie lepiej. Wszystko zależy od tego, jak każde biuro poradzi sobie z problemami wynikającymi z użytkowania systemu. W końcu niemieckie społeczeństwo to nie tylko młodzi ludzie, którzy rozumieją cyfryzację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *