Jak założyć kancelarię prawną
Obecnie seriale telewizyjne o prawnikach i prawnikach biją rekordy popularności. Bohaterowie przeszli przez różne pełne przygód, romantyczne i ciekawe sprawy sądowe. Z perspektywy widzów dramatów telewizyjnych życie prawnika jest bardzo atrakcyjne. Trzeba powiedzieć, że w tym przypadku obowiązuje również zdanie „życie to nie film”. Nie oznacza to jednak, że prawnicy prowadzą nudne życie bez atrakcji. Dzieją się ciekawe rzeczy, a czasem można przyczynić się do zwycięstwa sprawiedliwości, ale nie jest to tak piękne, jak przedstawiał serial. Zdobycie kwalifikacji prawnika to zdecydowanie najtrudniejszy okres.

Czy koniecznie trzeba być prawnikiem, żeby założyć kancelarię prawną?
Nie tylko prawnicy mogą prowadzić kancelarie prawne. Radcą prawnym może być również założyciel kancelarii prawnej. Niektórzy uważają, że prawnik prowadzi kancelarię, a kancelarię prowadzą tylko prawnicy. Przykładowo można wskazać, że na stronie internetowej firmy o nazwie „adwokat wrocław” opisano wrocławską kancelarię prawną. Jak to jednak bywa, prawnicy zarządzają również kancelariami.
Powyższy podział już dziś nie obowiązuje, gdyż w obliczu najnowszych zmian legislacyjnych, zwłaszcza nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, w zasadzie nie będzie różnic w zawodach prawników i radców prawnych. Jednak od dłuższego czasu sposoby zdobywania kwalifikacji w tych zawodach są bardzo podobne.
Jak uzyskać uprawnienia prawnika lub uprawnienia radcy prawnego?
Pierwszym krokiem do zostania adwokatem jest ukończenie studiów prawniczych. Do niedawna były to jednolite studia pięcioletnie. Od początku tego roku kilka największych uczelni w Polsce uruchomiło 2,5 roku dokształcania. Możesz uzyskać tytuł licencjata na dowolnym kierunku studiów, a następnie tytuł magistra prawa na 2,5 roku. Tytuł ten uprawnia do ubiegania się o egzamin z aplikacji adwokackiej lub radcowskiej. Po trzyletniej praktyce, w tym okresie można nie tylko zdać roczny egzamin, ale również wykonywać proste czynności prawnicze pod okiem sponsora (doświadczonego prawnika lub radcy prawnego). Aplikacje adwokackie i radcowskie kończą się bardzo trudnymi, kilkudniowymi egzaminami. Po zdaniu egzaminu końcowego wystarczy złożyć wniosek o wpisanie na listę prawników lub radców prawnych w celu założenia kancelarii.